Menu

goldequo

Końska anatomia

Szkielet u konia

goldequo

kosciec

CZASZKA: to zespół wielu kości, który możemy podzielić na dwie części: mózgową (chroni mózg), oraz twarzową (chroni narządy zmysłów). Kości są ze sobą zespolone tak zwanymi SZWAMI. Ponadto, częścią czaszki jest więzadło karkowe. Podtrzymuje ono głowę na karku. Zęby to również część szkieletu. U koni są one proste, co jest typowe dla zwierząt roślinożernych.

KRĘGOSŁUP składa się z następujących odcinków:
KRĘGI SZYJNE: U zdrowego konia jest siedem kręgów szyjnych. Pierwszy z nich, nazywany Atlasem (na cześć mitycznego Atlasa, który podtrzymywał Ziemię) u konia podtrzymuje czaszkę. W połączeniu z drugim kręgiem umożliwia ruch głową.
KRĘGI PIERSIOWE: Do tego odcinka należy aż 18 kręgów! Z tych kręgów wyrastają żebra. Od przodu znajdują się kręgi kolczyste, które budują kłąb konia.
KRĘGI LĘDŹWIOWE: Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się w okolicach lędźwi. To około pięciu kręgów, współtworzących jamę brzuszną.
KRĘGI KRZYŻOWE: Tworzą kość krzyżową.
KRĘGI OGONOWE: To około piętnastu, dwudziestu małych kręgów na samym końcu kręgosłupa.

ŁOPATKA: Stanowi ochronę klatki piersiowej od frontu. Łączy się z nogami, co ma duży wpływ na możliwość ruchu konia.
ŻEBRA: Podobnie jak u człowieka, chronią narządy wewnętrzne. Żebra przednie (sześć par) łączą się z mostkiem. Pozostałe natomiast tworzą łuk żebrowy. Nazywamy je żebrami rzekomymi.
MOSTEK: Miejsce, w którym zazwyczaj mocuje się popręg. Ochrania od dołu klatkę piersiową.
KOŚCI KOŃCZYN PRZEDNICH: Nogi konia składają się z wielu małych kości, które połączone są ze sobą ścięgnami, więzadłami i mięśniami. Takie połączenie nazywamy zrostem. Kolejno są to kości: promieniowa, łokciowa, nadgarstka, śródręcza, koronowa.
KOŚCI KOŃCZYN TYLNYCH: te kości są grubsze od kości przednich nóg. Muszą one nie tylko umożliwiać ruch konia, ale też utrzymać ciężar zadu. Noga konia składa się z kości: miedniczej, udowej, podudzia, śródstopia.

© goldequo
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci